MNB: romlott az ország versenyképessége

MNB: romlott az ország versenyképessége

Az MNB Versenyképességi Indexe alapján Magyarország 2023-ban a megelőző évhez képest két helyet rontva a 19. helyen végzett az Európai Unió 27 országának versenyképességi rangsorában - közölte a jegybank.

Egyeztetett Varga Mihály és Matolcsy György

Egyeztetett Varga Mihály és Matolcsy György

Az infláció elmúlt időszakban látott csökkenése és a fenntartható növekedés megteremtése volt a téma Matolcsy György és Varga Mihály kedd reggeli találkozóján.

Új német-francia gazdasági mesterterv érlelődik az Európai Unióban

Új német-francia gazdasági mesterterv érlelődik az Európai Unióban

A német kormány Franciaországgal együttműködve olyan kezdeményezést javasol, amelynek célja, hogy az Európai Unión belül csökkentsék a vállalatok bürokratikus terheit. A kezdeményezés egy 10 pontos terv része, amelyet Olaf Scholz kancellár és kulcsfontosságú miniszterei, Robert Habeck és Christian Lindner dolgoztak ki.

Ezért sikeresebbek a kifelé is nyitott családi vállalatok

Ezért sikeresebbek a kifelé is nyitott családi vállalatok

Szakértők bevonása, diverzifikálás, digitalizáció, fenntarthatóság, jövőorientáltság – ezek a fő sikerkritériumok a családi tulajdonban lévő kis- és középvállalkozásoknál. A vállalati hatékonyság növelése felelős gondolkodásmóddal, a rendelkezésre álló erőforrások megfelelő felhasználásával érhető el a KPMG szakértői szerint.

A jól képzett munkaerő a gazdasági sikerek kulcsa

A jól képzett munkaerő a gazdasági sikerek kulcsa

A magyar társadalomban számos olyan növekedési tartalék azonosítható, amelyek az oktatási rendszer erősítésével kihasználhatók lennének. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők arányának növelése, a korai iskolaelhagyás csökkentése és a kezdeti hátrányok csökkentése egyaránt hozzá tudna járulni a gazdaság és a társadalom fenntartható fejlődéséhez.

Itt vannak az ábrák, amelyek alapján az Orbán-kormánynak cselekednie kell

Magyarország számos, a fenntartható fejlődést érintő területen komoly előrelépést ért el az elmúlt években, ugyanakkor óvatosságra intő tényezőket is láthatunk. Összességében azokon a területeken, ahol a gazdaság ciklikus pozíciója meghatározó, ott javultunk, ahol viszont strukturális változásokra lenne szükség, ott jellemzően nincs érdemi változás. Az alábbiakban a KSH jelentéséből szemezgettünk.

A zöld forradalom megállíthatatlanul söpör végig a világon

A zöld forradalom megállíthatatlanul söpör végig a világon

Egy pont biztosan van, ahol a pénzügyi világ és a környezetvédelem érdekei találkoznak egymással: ezt a közös nevezőt az úgynevezett zöld kötvények jelentik. A környezetbarát beruházások finanszírozása érdekében kibocsátott kötvények piaca az utóbbi években robbanásszerű növekedésnek indult, tavaly pedig fontos mérföldkőhöz érkezett, ugyanis megtörtént az első állami zöldkötvény-kibocsátás. Bár még mindig a teljes kötvénypiac csupán töredékét teszik ki ezek az eszközök, szakértők óriási potenciált látnak benne, amit az egyre nagyobb környezettudatosság is támogat.

Szupertitkos találkozón dőlhet el a napokban Kína sorsa

A napokban kerül sor egy kínai tengerparti üdülőhelyen arra az évente megrendezett legfelső szintű kínai tanácskozásra, amelyen várhatóan politikai utódlási és gazdaságpolitikai ügyeket vitathatnak meg a résztvevők, így az ország hosszabb távú sorsát is meghatározhatják - mutat rá saját információi alapján a CNBC.

Csepreghy az EU-pénzekről: nem nyithatunk kiskapukat

"A kifizetési célok teljesülése érdekében nem engedhetjük fellazulni azokat a szabályokat, amelyeket mi magunk döntöttünk el annak érdekében, hogy a munkahelyteremtési, gazdaságfejlesztési ambíciókat az évtized végére el tudjuk érni" - többek között ezt hangsúlyozta a Magyar Időknek adott interjúban Csepreghy Nándor. A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, miniszterhelyettese szerint 2020 után "csak úgy tartható fenn a gazdasági növekedés, ha valóban jó projektek valósulnak meg a következő években" és éppen emiatt "nem nyithatunk meg olyan kiskapukat, amelyek ugyan a kifizetést növelnék, de a támogatott fejlesztések hosszú távon nem lesznek önfenntartóvá és haszontermővé." Az államtitkár szerint "Ha rövid távú célok miatt elengednénk ezt a fontos szempontot, akkor 2020 után esélyünk sem lenne arra, hogy önfenntartó modell működjön Magyarországon" és végső soron 2020 után az ország gazdasági szuverenitása forogna veszélyben meglátása szerint.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Siess, nehogy lemaradj a 21%-os állampapírról!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!